Силно променено равенство между Арсенал и ПСВ Айндховен в двубоя на Шампионската лига
Breaking News | 2023-12-12 | 22:48:50

Много промененият отбор на Арсенал имаше късмета да напусне Холандия с равенство 1-1 в двубоя на Шампионска лига срещу ПСВ Айндховен.

По един гол от двете страни на полувремето накара първите двама в група B да си поделят плячката, тъй като първият гол на Еди Нкетия в Шампионската лига беше отменен от умното завършване на Йорбе Вертесен при равенство.

Мениджърът Микел Артета каза в навечерието на мача, че който и да представлява Арсенал има „задължение“ да спечели – но неговите непознати XI бяха втори най-добри през по-голямата част от вечерта.

На #UCL осминафиналите ✊ pic.twitter.com/Yhf7ZQEfDq

— Арсенал (@Arsenal) 12 декември 2023 г.

Арсенал вече си беше осигурил първото място в група B, като ПСВ беше сигурен, че ще се класира заедно с тях, а Артилеристите показаха осем промени спрямо петте промени, направени от домакините.

Въпреки промените, Артета назначи двойката за първи избор на централен защитник Уилям Салиба и Габриел Магалаеш и дуото бяха на разположение, за да попречат на ПСВ да поведе в началото.

Хубава топка от Малик Тилман влезе в Йохан Бакайоко, който се насочи към Рикардо Пепи – само за комбинация между Салиба и извикания вратар Аарон Рамсдейл, за да спре удар, като Габриел брилянтно блокира последващото усилие на Патрик ван Аанхолт.

Отбраната на Арсенал се бореше да попречи на домакините да пробият към вратата им, дори и при присъствието на Салиба и Габриел, а Вертесен разтърси гредата с глава след 19 минути.

Бакайоко беше следващият, който накара Рамсдейл да се насочи към с пълно разтягане, но ударът му от дистанция мина точно встрани от гредата.

Арсенал щеше да удари рамката точно преди изтичането на половин час, когато Мохамед Елнени го остави да полети с характерно усилие от далечно разстояние, което удари основата от пост преди добре отработена контра на ПСВ да завърши с блокиране на Салиба при удара на Пепи.

Първи гол в Шампионската лига за Еди ✅#UCLpic .twitter.com/oKhEYhLuVh

— УЕФА Шампионска лига (@ChampionsLeague) 12 декември 2023 г.

Отборът на Артета започна завърнаха се в Шампионската лига след седемгодишно отсъствие, като успяха да победят ПСВ на Емирейтс през септември и въпреки този ротиран състав, те отново щяха да ударят първи.

Нкетия излезе от задънената улица. три минути преди почивката с първия си правилен поглед към вратата, хвърляйки нисък удар през краката на капитана на ПСВ Андре Рамало и в задната част на гредата.

Рамсдейл обърна удар на Бакайоко около гредата към прати Арсенал напред в паузата, въпреки че домакините доминираха през по-голямата част от първото полувреме.

Вертесен стреля малко встрани скоро след подновяването на играта, но миг по-късно заслужено изравни, като Салиба този път напусна самия себе си извън позиция, като се хвърли за прихващане и белгийският кърлинг покрай Рамсдейл.